latinica  ћирилица
28/06/2024 |  11:33 ⇒ 19:50 | Autor: RTRS

Skupština Crne Gore o Prijedlogu rezolucije o genocidu u Јasenovcu

U Podgorici je u toku sjednica Skupštine Crne Gore. Poslanici raspravljaju o Prijedlogu rezolucije o genocidu u Јasenovcu.
Skupština Crne Gore (foto: youtube.com/SkupstinaCrneGore) -
Skupština Crne Gore (foto: youtube.com/SkupstinaCrneGore)

Predsjednik parlamenta Andrija Mandić predložio je da dnevni red današnjeg zasijedanja Skupštine bude dopunjen predlogom rezolucije o genocidu u Јasenovcu. Ranije je prijedlog Rezolucije o genocidu u Јasenovcu prošao Odbor za ljudska prava i slobode. Sedam glasova je bilo za.

Taj predlog je objavljen na sajtu parlamenta.

Prema Prijedlogu rezolucije, svjesna istorijske važnosti Јasenovca kao mjesta gdje su živote izgubili nevini ljudi, Skupština Crne Gore odlučuje da 22. april bude zvanično priznat kao Dan sjećanja na genocid u Јasenovcu, koji će se obilježavati svake godine.

Predlog rezolucije o genocidu u Јasenovcu potpisala su 43 poslanika parlamentarne većine. Tekst Predloga rezolucije o genocidu u Јasenovcu počinje konstatacijom da se ona pokreće "polazeći od najviših vrijednosti ustavnog poretka i opšte prihvaćenih pravila međunarodnog prava".

- Uvjereni da su znanje i svijest građana o masovnim stradanjima preduslov za borbu demokratskog svijeta protiv totalitarnih ideja i sličnih projekata, progona na etničkoj ili vjjerskoj osnovi, kao i kršenja ljudskih prava, rezolucija je neophodna, posebno imajući u vidu da je prema nepobitnim dokazima osnovan koncentracioni logor smrti u Јasenovcu, u kojem su u periodu od 1941. do 1945. godine mučeni i ubijani Srbi, Јevreji, Romi, Hrvati, kao i drugi narodi, dodaje se.

U Prijedlogu rezolucije navodi se da su "jedinstveni u osudi svih zločina na tlu naše države i bivše Јugoslavije, u izražavanju pijeteta prema svim žrtvama tih zločina, kao i u saosjećanju s patnjama njihovih porodica, i potvrđuju 'principijelan stav, zasnovan na domaćem i međunarodnom pravu, da odgovornost može biti isključivo individualna, kao i da nijedan narod ne može biti označen kao genocidan ili zločinački".

Navodi se da Skupština Crne Gore osuđuje svako poricanje genocida u Јasenovcu i poziva na očuvanje sjećanja na te tragične događaje kroz obrazovne programe i aktivnosti koje će spriječiti bilo kakav oblik revizionizma. Crnogorski parlament će, ako rezolucija bude usvojena, svake godine slati delegaciju koja će učestvovati u programima komemoracije 22. aprila u Јasenovcu.