Ilić: Dejtonski sporazum - velika pobjeda za srpski narod
- Dejtonski sporazum je 1995. godine označio mir u BiH i kraj svih nesretnih dešavanja i to je sigurno dan koji u BiH treba da se obilježava. To je označilo definitivno jedan vid samostalnosti Republike Srpske unutar BiH, što je bio veliki uspjeh za srpski narod na ovim prostorima - istakao je Ilić.
On je naveo da je danas, 29 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, nažalost, mnogo toga izmijenjeno i da to više nije ona ideja koja je postojala 1995. godine - da se tačno znaju okviri djelovanja unutar Republike Srpske, Federacije BiH i na nivou BiH.
- Vremenom se, prvenstveno kroz strane faktore, pokušalo sa brojnim izmjenama Dejtonskog sporazuma i načina njegove implementacije u svaki dio sistema u BiH. S tim se srpski narod ne može pomiriti i mi na to reagujemo ustavnim i pravnim djelovanjem - rekao je Ilić.
U američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu prije 29 godina parafiran je Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.
Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.
Dejtonski sporazum, nakon tronedjeljnih pregovora, parafirali su tadašnji predsjednici Srbije Slobodan Milošević, takozvane Republike BiH Alija Izetbegović i Hrvatske Franjo Tuđman.
Sporazum je parafiran u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD Vorena Kristofera, a glavni američki posrednici bili su Ričard Holbruk i general Vesli Klark.
Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Јelisejskoj palati u Parizu.
Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH - 21. novembar republički je praznik i neradni dan u Republici Srpskoj.