Neradna nedjelja - još jedno neispunjeno predizborno obećanje gradonačelnika Banjaluke (VIDEO)
Iako je ova inicijativa aktuelna unazad nekoliko godina, za sada je nedjelja u Srpskoj neradna samo u Bijeljini.
Ekonomisti upozoravaju da je prije usvajnja odluke o zabrani rada tržnih centara nedjeljom, potrebno napraviti detaljnu analizu.
Banjalučani, ali i brojni turisti često zbog svakodnevnih obaveza ne stižu da namirnice kupe radnim danima i rado u kupovinu odlaze nedjeljom. Dokaz tome su puni parkinzi vikendom ispred tržnih centara u Banjaluci, ali i sami tržni centri.
Iz Unije poslodavaca pitaju ko je pokrenuo inicijativu o neradnoj nedjelji i u čije ime. Da li je ovom odlukom obuhvaćen i glas radnika, jer, kako kažu, neradna nedjelja može smanjiti promet u tržnim centrima, što bi dovelo i do otpuštanja radnika.
- Te inicijative nemaju podršku ni radnika ni poslodavaca ni javnosti. S druge strane, mi predlažemo rješenje da kojim će svi biti zadovoljni, a to je da oni radnici koji ne žele da rade nedjeljom ne rade nego da ih na primjer mijenjaju studenti i u toj varijanti su zadovoljni i poslodavci i radnici i studenti - rekao je direktor Unije poslodavaca Republike Srpske, Saša Aćić.
Iz područne Privredne komore Banjaluka smatraju da je neradna nedjelja više populistička mjera nego dobar potez i za radnike i za privrednike.
- Ako danas analizirate rad tržnih centara nedjeljom, nedjelja je njihov najudarniji dan. Nedjeljom u neke radnje u Delti dnevno uđe između 15.000 do 20.000 ljudi. Nedjelja je dan kada ostvaruju najveće prihode. Nedjeljom dolaze autobusi iz Vlasenice, Cazina i iz svih krajeva u Banjaluku da kupuju, idu u restorane. Dobra praksa je rad nedjeljom i ne znam zašto bi to ukidali - kaže predsjednik područne Privredne komore Banjaluka Goran Račić.
Zatvaranje tržnih centara, osim na ekonomiju, negativno bi se odrazilo i na turizam u najvećem gradu Republike Srpske.
- Turisti dolaze da se odmore, ali i da kupuju. Ljudi iz regiona, čiji je standard veći, dolaze u Banjaluku zato što su cijene niže nego na primjer u Zagrebu, Beogradu, Ljubljani - ističe Branka Branković iz Turističke organizacije Banjaluka.
"Biće to dan za uživanje i porodicu" - slavodobitno je najavio Stanivuković, međutim četiri godine kasnije tržni centri, ali i svi ostali objekti nedjeljom i dalje rade.
- Sada neko nedjeljom radi i mora da kupi ne znam ni ja šta nedjeljom. To je sve nametnuto. Mi nedjeljom ne bi išli u kupovinu da nam nije data ta mogućnsoti, a pošto je data, mi smo postali rob te mogućnosti - rekao je Stanivuković.
Na području Federacije BiH danas je prva neradna nedjelja za sve trgovine, a za nepoštovanje novog Zakona o unutrašnjoj trgovini predviđene su kazne od 2.000 do 15.000 KM. Zabrana rada nedjeljom odnosi se na trgovine i markete, dok cvjećare, pekare, suvenirnice, objekti starih i tradicionalnih zanata mogu raditi.