latinica  ћирилица
17/11/2024 |  18:19 ⇒ 20:15 | Autor: RTRS

Neradna nedjelja - još jedno neispunjeno predizborno obećanje gradonačelnika Banjaluke (VIDEO)

Na području Federacije BiH danas je prva neradna nedjelja za sve trgovine. Neradna nedjelja je još jedno od predizbornih obećanja gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, koje nije ispunjeno.
Neradni dani - Foto: RTRS
Neradni daniFoto: RTRS

Iako je ova inicijativa aktuelna unazad nekoliko godina, za sada je nedjelja u Srpskoj neradna samo u Bijeljini.

Ekonomisti upozoravaju da je prije usvajnja odluke o zabrani rada tržnih centara nedjeljom, potrebno napraviti detaljnu analizu.

Banjalučani, ali i brojni turisti često zbog svakodnevnih obaveza ne stižu da namirnice kupe radnim danima i rado u kupovinu odlaze nedjeljom. Dokaz tome su puni parkinzi vikendom ispred tržnih centara u Banjaluci, ali i sami tržni centri.

Iz Unije poslodavaca pitaju ko je pokrenuo inicijativu o neradnoj nedjelji i u čije ime. Da li je ovom odlukom obuhvaćen i glas radnika, jer, kako kažu, neradna nedjelja može smanjiti promet u tržnim centrima, što bi dovelo i do otpuštanja radnika.

- Te inicijative nemaju podršku ni radnika ni poslodavaca ni javnosti. S druge strane, mi predlažemo rješenje da kojim će svi biti zadovoljni, a to je da oni radnici koji ne žele da rade nedjeljom ne rade nego da ih na primjer mijenjaju studenti i u toj varijanti su zadovoljni i poslodavci i radnici i studenti - rekao je direktor Unije poslodavaca Republike Srpske, Saša Aćić.

Iz područne Privredne komore Banjaluka smatraju da je neradna nedjelja više populistička mjera nego dobar potez i za radnike i za privrednike.

- Ako danas analizirate rad tržnih centara nedjeljom, nedjelja je njihov najudarniji dan. Nedjeljom u neke radnje u Delti dnevno uđe između 15.000 do 20.000 ljudi. Nedjelja je dan kada ostvaruju najveće prihode. Nedjeljom dolaze autobusi iz Vlasenice, Cazina i iz svih krajeva u Banjaluku da kupuju, idu u restorane. Dobra praksa je rad nedjeljom i ne znam zašto bi to ukidali - kaže predsjednik područne Privredne komore Banjaluka Goran Račić.

Zatvaranje tržnih centara, osim na ekonomiju, negativno bi se odrazilo i na turizam u najvećem gradu Republike Srpske.

- Turisti dolaze da se odmore, ali i da kupuju. Ljudi iz regiona, čiji je standard veći, dolaze u Banjaluku zato što su cijene niže nego na primjer u Zagrebu, Beogradu, Ljubljani - ističe Branka Branković iz Turističke organizacije Banjaluka.

"Biće to dan za uživanje i porodicu" - slavodobitno je najavio Stanivuković, međutim četiri godine kasnije tržni centri, ali i svi ostali objekti nedjeljom i dalje rade.

- Sada neko nedjeljom radi i mora da kupi ne znam ni ja šta nedjeljom. To je sve nametnuto. Mi nedjeljom ne bi išli u kupovinu da nam nije data ta mogućnsoti, a pošto je data, mi smo postali rob te mogućnosti - rekao je Stanivuković.

Na području Federacije BiH danas je prva neradna nedjelja za sve trgovine, a za nepoštovanje novog Zakona o unutrašnjoj trgovini predviđene su kazne od 2.000 do 15.000 KM. Zabrana rada nedjeljom odnosi se na trgovine i markete, dok cvjećare, pekare, suvenirnice, objekti starih i tradicionalnih zanata mogu raditi.