Župljanin: Sporazum koji je zaustavio rat, danas značajno devastiran
- Pozivanje na rat i stalne prijetnje ratom koje dolaze iz FBiH i od stranog faktora na kraju će najviše doprinijeti konačnom raspadu BiH - rekao je Župljanin Srni.
Župljanin je istakao da je za Republuku Srpsku i srpski narod jedino prihvatljiva BiH koja je dogovorena Dejtonskim mirovnim sporazumom kao međunarodnim ugovorom, sa izvornim dejtonskim nadležnostima i ovlašćenjima, a sve ostale voluntarističke varijacije nisu prihvatljive i samo mogu ubrzati proces nestanka BiH.
- Poslije svih ovih godina, krajnje je vrijeme da svi relevantni faktori u BiH i izvan nje razumiju da je jedino moguća BiH zasnovana na konstruktivnom demokratskom dijalogu dva entiteta i tri konstitutivna naroda u uslovima mira i stabilnosti. U svakom drugom slučaju i odsustvu volje srpskog naroda - nema BiH - upozorio je Župljanin.
On je rekao da je Dejtonskim mirovnim sporazumom okončan krvavi građanski rat u BiH, napominjući da je ovaj međunarodni ugovor održao mir svih ovih godina nakon njegovog parafiranja.
- Nijedna od zaraćenih strana nije dobila ono što je tražila i što je očekivala, jer su zahtjevi svih strana bili maksimalistički. Pod pritiskom međunarodnih pregovarača sve strane su napravile određene ustupke i popuštanja. Tadašnja BiH se odrekla zahtjeva za stvaranje centralističke unitarne muslimanske BiH - podsjetio je Župljanin.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska i srpski narod su odustali od samostalne i nezavisne države srpskog naroda, a slično su uradili i predstavnici hrvatskog naroda i tako je nastala dejtonska BiH sa jasno utvrđenom unutrašnjom strukturom i nadležnostima ustanovljenih nivoa vlasti.
- Srpskom narodu je bila prihvatljiva Republika Srpska i njene precizno definisane nadležnosti koje su je de fakto odredile kao državu srpskog naroda - jasno definisana teritorija, narod i narodi koji u njoj žive, granica-teritorijalno razgraničenje sa susjedima, Vojska, Ustav, finansijski sistem - naveo je Župljanin.
On je ukazao da su Srbima bile prihvatljive i ostale performanse koje određuju subjektivitet države, kao što su specijalne paralelne veze sa drugim državama, teritorijalni integritet i suverenitet - učešće u vlasništvu nad Brčko distriktim i određena ovlašćenja u spoljnoj politici.
Prema njegovim riječima, to nije bilo ono što su Srbi tražili, ali je bilo dovoljno za visoki stepen autonomije i samostalnosti u okviru dejtonske BiH.
- I druge dvije strane su pristale na takvo uređenje, prije svega radi činjenice da nisu mogle vojnički pobijediti Vojsku Republike Srpske, čak ni uz pomoć NATO-a, jer da jesu, Dejtonskog mirovnog spirazuma ne bi ni bilo, već bi muslimani dobili državu po svojoj volji, ratnom pobjedom udruženih zločinačkih snaga - pojasnio je Župljanin.
Župljanin je zaključio da je, nažalost, odmah poslije parafiranja i potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, muslimanska strana, uz svestranu podršku stranog faktora, počela da radi na razgradnji sporazuma primjenom sile i prijetnjom upotrebe sile.
Punih 29 godina navršiće se 21. novembra od parafiranja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.
Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.
Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Јelisejskoj palati u Parizu.