latinica  ћирилица
18/11/2024 |  20:23 ⇒ 20:24 | Autor: SRNA

Otvorena izložba o Mihajlu Pupinu

Na Palama je večeras otvorena izložba "Sa pašnjaka do naučenjaka" povodom 170 godina od rođenja srpskog naučnika i pronalazača Mihajla Pupina čiji je autor Savez inovatora Republike Srpske.
Izložba "Sa pašnjaka do naučenjaka" - Foto: SRNA
Izložba "Sa pašnjaka do naučenjaka"Foto: SRNA

Član Upravnog odbora Saveza inovatora Republike Srpske Živa Makrin izjavio je novinarima da izložba obuhvata 31 poster na kojima je slikom i tekstom ilustrovana bogata biografija čuvenog srpskog naučnika.

- Pupin je rođen u Idvoru kod Kovačice. On se nikada nije odrekao rodnog kraja, a poslije ratova koji su se desili, i dalje je pomagao svoje mjesto. Bio je najbolji ambasador Srbije - rekao je Makrin.

On je dodao da je Pupin za vrijeme Prvog svjetskog rata okupljao dobrovoljce i slao ih u Srbiju u ogromnom broju, kao i donacije kroz humanitarne fondove.

Makrin je naveo da je Pupin kasnije formirao dva fonda - za pomoć studentima i učenicima, te izgradnji crkava, a poslije 1945. godine tadašnja vlast ga je jednostavno anulirala i ti fondovi su nestali.

On je rekao da je Savez inovatora Republike Srpske priredio i druge izložbe o velikanima i naučnicima, kao što su Nikola Tesla, Mileva Marić-Ajnštajn, Milutin Milanković.

Makrin je najavio da će izložba biti predstavljena i u drugim gradovima Republike Srpske.

Posjetioci će izložbenu postavku na Palama moći da pogledaju do subote, 23. novembra.

Srpski fizičar i pronalazač Mihajlo Pupin, čiji su samoindukcioni kalemovi /Pupinovi kalemovi/ omogućili prenos telefonskih razgovora na velikoj daljini, rođen je 9. oktobra 1854. godine.

Iz rodnog Idvora, u Banatu, 1874. godine, nakon školovanja u Pančevu i Pragu, Pupin je otišao u Njujork, gdje je završio Univerzitet Kolumbija, na kojem je kasnije bio profesor teorijske fizike i 40 godina predsjednik Instituta radio-inženjera.

Pupin je cijeli život posvetio obrazovanju i dobročinstvu.

Bio je prvi Srbin koji je dobio Pulicerovu nagradu 1924. godine za autobiografsku knjigu "Od pašnjaka do naučenjaka".

Kraljevina Srbija ga je 1912. godine imenovala za počasnog konzula u SAD. Ovu dužnost obavljao je do 1920. godine.

Pupin je po završetku Prvog svjetskog rata, kao tada već poznati i priznati naučnik, ali i politički uticajna figura u Americi, uticao na konačne odluke Pariske mirovne konferencije, kada se odlučivalo o određivanju granice buduće Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.

Mihajlo Pupin umro je 1935. godine u Njujorku.