Ković: Nisu slučajni pokušaji da se ospori Dejtonski sporazum
Ković je istakao da nije slučajno da upravo oni koji žele da isprovociraju nove konflikte i ratove, pokušavaju da ponište, ospore ili izmjene slovo Dejtonskog mirovnog sporazuma.
- Pozicija srpskog naroda, Republike Srpske i Srbije mora biti odbrana Dejtonskog mirovnog ugovora, jer je to odbrana mira - rekao je Ković, koji je i profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Ković je ukazao da je Dejtonski mirovni sporazum bio iznuđen kao i svaki mirovni sporazum do koga dolazi poslije ratnog konflikta.
On je podsjetio da je srpska strana potpisala Dejtonski sporazum poslije konflikta, ne samo sa muslimanskom, odnosno bošnjačkom i hrvatskom stranom, nego i sa NATO i istakao da je u tom sukobu sa Alijansom Vojska Republike Srpske osvjetlala obraz cijelom srpskom narodu.
Ković je naveo da Dejtonski mirovni sporazum u tom trenutku nije bio posebno popularan u srpskom javnom mnjenju, ali da danas, 29 godina kasnije, taj ugovor predstavlja garant mira.
Prema njegovim riječima, suština Dejtonskog sporazuma je jedna vrsta mirnog života, paralelnih realnosti, jer on ne garantuje ljubav i prijateljstvo, ili bratstvo i jedinstvo, kako se govorilo prije 1991. godine, već mir.
- To je nešto slično nekim starim mirovnim ugovorima, recimo, u fragmentiranoj Nemačkoj, izmučenoj verskim ratovima još 1648. godine, to je bio takozvani Vestfalski mir. Dakle, podelili smo se, moramo da naučimo da živimo u paralelnim realnostima, ali najvažnije je da ne bude rata. Kako bi naš narod rekao – ne diram te, ne diraš me - istakao je Ković.
On smatra da je to najvažnije u ovom trenutku, kada je saradnja svedena na najmanju moguću mjeru, a osjećanja prijateljstva i uzajamnog povjerenja gotovo da i nema.
U četvrtak, 21. novembra, navršava se 29 godina od parafiranja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.
Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.
Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Јelisejskoj palati u Parizu.