Šeranić: Srpska posvećuje veliku pažnju populacionoj politici
Šeranić je na neformalnom sastanku ministara nadležnih za demografska pitanja istakao značaj brige i solidarnosti prema svim članovima porodice, kako mladima, tako i starima, kao i institucionalnog angažmana i podrške unapređenju kvaliteta života starijih osoba.
On je prisutne upoznao da je na prijedlog Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Srpske usvojena Strategija za unapređenje položaja starijih lica u Republici Srpskoj od 2019. do 2028. godine.
- Vizija Strategije predviđa da se starija lica poštuju i uključuju kao resurs u zajednicu sa svim svojim kapacitetima i kvalitetima, uz održiv sistem integrisanih usluga koje podržavaju zdravo i aktivno starenje i unapređuju kvalitet života starijih. Ta vizija se može ostvariti kroz bolju informisanost starijih i visok senzibilitet lokalnih zajednica, te sprovođenjem aktivnosti, uz ravnopravno učešće svih starijih osoba u svim oblastima života - rekao je Šeranić.
On je podsjetio da je Vlada Srpske u prošloj godini usvojila Akcioni plan sprovođenja Omladinske politike Srpske od 2023. do 2027. godine, kojim su planirana tri strateška projekta - uspostavljanje Resursnog centra za mlade, Program podrške mladim preduzetnicima "Startap Srpska" i uspostavljanje prvog naučnotehnološkog parka u Republici Srpskoj.
Šeranić je istakao i značajan današnjeg sastanka, s obzirom na to da sudbina i budućnost Evrope, kao i svakog pojedinačnog evropskog naroda, leži u ozbiljnom i studioznom pristupu ovim i pratećim sociološkim i ekonomskim pitanjima, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja Srpske.
On je čestitao Mađarskoj za proaktivnu ulogu koju je pokazala u vezi sa demografskim izazovima.
Neformalni sastanak ministara nadležnih za demografska pitanja održava se u okviru mađarskog predsjedavanja Savjetom EU.
Osim ministara zemalja članica EU, na sastanku učestvuju i ministri zemalja zapadnog Balkana i predstavnici zemalja Evropskog ekonomskog prostora, a diskusije su usmjerene na dva glavna aspekta demografije - međugeneracijsku solidarnost i podršku mladima.
Tokom prvog dijela sastanka, u fokusu su bili načini postizanja međugeneracijske saradnje i pozitivni efekti koje ona može imati u rješavanju demografskih izazova.
Razgovaralo se i o mjerama koje mogu da promovišu aktivno starenje i očuvanje zdravlja starijih ljudi, posebno njihovog mentalnog zdravlja, kao i o načinima da se bolje iskoristi potencijal starijih ljudi u svjetlu promjenljive demografske realnosti.
Drugi dio diskusije posvećen je pitanjima podrške mogućnostima stanovanja i zapošljavanja mladih ljudi, kao i njihovog blagostanja, sa posebnom pažnjom na njihovo mentalno zdravlje.
Učesnici dijele i primjere dobre prakse i mjere politika iz svojih zemalja, te razmjenjuju ideje o različitim demografskim izazovima sa kojima se suočavaju širom Evrope.
Organizatori neformalnog ministarskog sastanka u Budimpešti naglašavaju da je rješavanje demografskih izazova među prioritetima mađarskog predsjedavanja Savjetom EU, imajući u vidu da su evropska društva preoblikovana demografskim promjenama, te je ključno da se ova tema stavi visoko na dnevni red.