latinica  ћирилица
22/11/2024 |  18:43 ⇒ 20:07 | Autor: RTRS

Zašto Šmitu smeta dogovor partnera u vlasti o ključnim pitanjima za evropski put BiH? (VIDEO)

Kad god političari u BiH naprave iskorak i postignu dogovor, međunarodna zajednica promtno reaguje.
Dodik, Nikšić, Čović i Konaković (Foto: B.Zdrinja) -
Dodik, Nikšić, Čović i Konaković (Foto: B.Zdrinja)

Tako se juče, ne slučajno, na godišnjicu Dejtona, Kristijan Šmit stavio iznad zakona i Ustava. Zašto Šmitu smeta dogovor partnera u BH vlasti o ključnim pitanjima za evropski put BiH?

Njegovo uplitanje je dokaz da je BiH eksperiment i da se instruisani OHR postavlja kao konkurencija i Evropskoj uniji, ocjena je srpskog člana i predsjedsavajuće Predsjedništva Željke Cvijanović.

Dragan Čović je pozvao sve koji žele dobro BiH da se ne miješaju.

Velika je briga samozvanog visokog predstavnika za sudbinu sarajevske Nacionalne i univerzitetske biblioteke, ili još šest drugih institucija od značaja za kulturu. Tolika da je zaposlene bibliotekare, u maniru „brižnog oca“ okupio pod svoja krila i obećao da će svojim dekretima da im nadoknadi ne samo tromjesečne plate, nego će ih prevesti na državne jasle. To što su žrtve zablude, jer za to nema ni zakonskog ni ustavnog osnova Šmitu nije važno.

Cilj mu je, kaže predsjednik Republike Srpske, centralizacija institucija kulture i rušenje dogovora vladajuće većine na evropskom putu.

- Upravo tako to djeluje, čim se nešto dogovori on nastupa i dokazuje da je važan. Nasilje kojim pokušava da se nametne. On nema ništa s tim stvarima i da je legalan, on nema ništa s tim - rekao je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

Šmit je udar u čelo naših dogovora, kaže srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva konstatujući da nažalost nije jedini stranac koji to čini.

- EU pretjerano toleriše postojanje jednog neizabranog stranca koji nema veze sa evropskim pravnim tekovinama, evropskim standardima i principima. Stvari postaju nedopustive. Čini mi se da se namjerno prave krize - navela je srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva Željka Cvijanović.

Iz Vlade Republike Srpske pojašnjenje Kristijanu Šmitu. Podsjećaju da je njen stav nepromjenjiv još od 2009 i prvih pokušaja centralizacije ustanova kulture.

U saopštenju ističu da je na temelju Ustavu BiH jasno da kultura nije nadležnost BiH, a sve što nije decidno navedeno kao BH nadležnost, pripada entitetima.

Podsjećaju, još 2020. godine Vlada je dala saglasnost da finansiranje ovih institucija preuzme Vlada Kantona Sarajevo.

Vlada Republike Srpske zaključila je da ne postoji ustavnopravni osnov za donošenje predloženog zakona o ustanovama kulture na nivou Bosne i Hercegovine. Podsjećamo da je gospodin Šmit povukao još jedan u nizu poteza koji predstavljaju direktno kršenje dokumenta koji je u BiH donio mir.

Da Šmit atakuje na temeljne vrijednosti BiH, kao i da se potrudio da omalovaži dogovor vladajuće BH većine, ocjena je i Dragana Čovića. Konstatovao je da se uvijek neko potrudi da "izmakne stolicu" i sruši dogovor partnera u BiH. Pozvao je sve inostrane faktore da prepuste domaćim strukturama da donose odluke.

- Čim se pojavi neko ko nameće neka rješenja, bez obzira ko je on i narušava odnos, čini se da uvijek da alat nekome od partnera koji sjede za stolom da to problematizuju i uslovljavaju daljim učešćem u radu. Pozivam prijatelje koji žele dobro BiH da prepuste domaćim strukturama da donose odluke. Svaka pomoć sa strane je suvišna - istakao je Čović.

Da li je Čovićev nagovještaj da Savjet ministara neće zasijedati dogovorenom dinamikom dokaz da je Šmitovanje imalo efekta?

Јoš se zna, a do juče su se i bošnjački partneri u vlasti zaklinjali da će do 4. decembra ostvariti napredak kako bi BiH dobila prvu tranšu iz Plana rasta namjenjenih za projekte, ali i radi otvaranja pregovora sa EU za koje su se ponadali da će početi u martu iduće godine.