

Podignuti ulozi Vašingtona i Pekinga – trgovinski rat visokim carinama

Prethodno je administracija američkog predsjednika Donalda Trampa uvela carine od 125 odsto na kinesku robu.
Osim carina, Kina je uvela dodatne restrikcije za više od deset američkih firmi, uključujući zabrane ulaska za njihove rukovodioce, kao i ograničenja ulaganja na kineskom tržištu.
U žalbi Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, Peking optužuje američku administraciju za "jednostrano nasilništvo".
- Povećanje carina je greška na grešku, što dodatno potvrđuje unilateralnu i nasilničku prirodu američkih mjera - saopštilo je kinesko Ministarstvo trgovine.
Portparol tog ministarstva je naglasio da će Kina "čvrsto da štiti svoja legitimna prava i interese u skladu sa pravilima Svjetske trgovinske organizacije i da će odlučno da brani multilateralni trgovinski sistem i međunarodni ekonomski poredak".
Tramp je u srijedu najavio potpunu pauzu svih "recipročnih" carina koje su stupile na snagu u ponoć, sa izuzetkom Kine, na najmanje 90 dana.
- Na osnovu nedostatka poštovanja koje je Kina pokazala prema svjetskim tržištima, ovim podižem tarifu koju Kini naplaćuju SAD na 125 odsto, koja stupa na snagu odmah. U nekom trenutku, nadamo se u bliskoj budućnosti, Kina će shvatiti da dani pljačkanja SAD i drugih zemalja više nisu održivi ili prihvatljivi - smatra Tramp.
Obraćajući se novinarima posle objave, Tramp je rekao da još ništa nije gotovo, kao i da Kina želi da napravi dogovor, samo "ne znaju kako da to urade".
Američki ministar finansija Skot Besent rekao je da je pauza bila deo "njegove strategije sve vrijeme", kao i da je Tramp imao "veliku hrabrost da ostane na svom kursu do ovog trenutka".
Tramp je 2. aprila potpisao odluku o recipročnim carinama. Prema toj odluci, carine na uvoz iz Srbije u SAD trebalo je da iznose 37 odsto.
Poslije najnovijih mera, berze na Volstritu su jutros zabilježile rast poslije nedjelju dana drastičnog pada, za razliku od tržišta u Kini i Јapanu koje prikazuju nagle gubitke.