

Kakve posljedice će za privredu imati najavljene američke carine od 30 odsto? (VIDEO)

Dogovoru sa američkom administracijom, zbog opstrukcija iz političkog Sarajeva, nije pružena šansa.
Sada, ostaje samo da analiziramo kako bi najbolje moguće bilo ublažiti negativne efekte mjere zvaničnog Vašingtona i koliku će štetu trpjeti domaći privrednici, koji su dio svoje proizvodnje plasirali na američko tržište.
Preduzeće Alumina iz Zvornika je među 120 firmi koje jedan dio svoje proizvodnje plasira na američko tržište. Nije to veliki procenat, ali ne bi željeli da nove carinske tarife poremete taj izvoz.
U odnosu na Republiku Srpsku, nešto veću robnu razmjenu sa Amerikom imaju preduzeća iz Federacije.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje preduzeća su u Sjedinjene Države lani izvezla oko 150 miliona maraka robe.
Ako se poredi prvih šest mjeseci, ove godine izvoz je bio veći skoro za 100 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Ako se pogleda struktura izvoza u Sjedinjene Države prednjače proizvodi namjenske industrije.
Zanimljiv podatak je da smo lani, u prvih šest mjeseci, izvezezli oružja i municije vrijednog oko 30 miliona maraka, a u posljednjih pola godine izvoz je pao na milion i po.
S druge strane, primjera radi, prema podacima UIO izvoz željeza značajno je povećan i veći je za četiri miliona.
Prošle godine izvožene su i električne mašine.
Bez obzira koliko spoljnotrgovinska razmjena BiH i Amerike bila mala, proizvodi koji se nađu na njihovom tržištu biće skuplji, što ni u kom slučaju nije dobro, jer u pitanje dolazi i onako slaba konkurentnost.
Mogućnost koju ostavlja američka administracije jeste da preduzeća iz BiH otvore proizvodnju u njihovoj zemlji.
Međutim to je prema svemu nemoguća misija jer bi, prema određenmim istraživanjima, za to trebalo od 12 mjeseci do dvije godine.
Početna investicija ne bi smjela biti ispod pet miliona evra, a u nekim slučajevima čak i 15 miliona. O tome naša preduzeća ne razmišljaju, ali svakako cilj im je da se zadrže na američkom tržištu.
Rat politike i geopolitike vodi se ekonomskim oružjem.
Od sljedećeg mjeseca čini se dobija novu dimenziju. U borbi velikih svjetskih sila mi smo kao, i uvijek, samo kolateralna šteta. Da li je sreća što u ovom slučaju nemamo značajan izvoz u Sjedinjene Države ili je loše što je spoljnotrgovinska razmjena tako slaba, niko ne zna konkretan odgovor.