latinica  ћирилица
27/07/2025 |  21:27 ⇒ 21:44 | Autor: SRNA

Vidaković: Srpski narod uvijek kroz istoriju dizao ustanke kada je prijetilo uništenje

Polaganjem vijenaca i cvijeća na Partizansko groblje u naselju Knežica u Kozarskoj Dubici obilježene su 84 godine od ustanka naroda u BiH u borbi protiv fašizma.
Kozarska Dubica - Partizansko groblje u naselju Knežica - sjećanje - Foto: SRNA
Kozarska Dubica - Partizansko groblje u naselju Knežica - sjećanjeFoto: SRNA

Pomoćnik ministra rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske Nebojša Vidaković rekao je da je srpski narod uvijek kroz istoriju dizao ustanke kad je prijetilo uništenje.

- Tako je to bilo i 1941. godine kad je tadašnja Nezavisna Država Hrvatska provodila plan da jednu trećinu Srba pokatoliči, jednu trećinu pobije, a jednu trećinu iseli u Srbiju. Nizom zločina koji su počeli osnivanjem NDH od aprila pa do tog jula 1941. mnoga srpska sela su bila zatrta, dio stanovništva bio je protjeran u sistem logora Јadovno-Gospić-Pag i logor Јasenovac - rekao je Vidaković.

Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Darko Banjac istakao je važnost obilježavanja ovog datuma ne samo u Knežici, nego i u Milića gaju.

- Dan ustanka protiv fašizma 27. juli je dan kad je slobodarski narod Kozare, prije svega srpski narod, ustao i suprostavio se nacističkoj Njemačkoj i ustaškoj NDH. Oni su ustali da odbrane svoja ognjišta, da ostanu na ovim prostorima i da odbrane postojanje - rekao je Banjac.

Zamjenik načelnika opštine Kozarska Dubica Marko Tankosić ukazao je na značaj njegovanja kulture sjećanja kako bi na nove generacije koje dolaze prenijeli sve što se dešavalo na ovim prostorima, kako bi znali da su njihovi preci dali život da bi današnje generacije živjele u miru.

Šef Kabineta načelnika opštine Kozarska Dubica Irena Knežević rekla je novinarima da je Dan ustanka protiv fašizma jedan od najznačajnijih datuma u istoriji srpskog naroda, jer ukazuje na žrtvu, ali i hrabrost srpskog naroda.

- Ne smijemo zaboraviti sve one nevine žrtve koje su stradale tokom Drugog svjetskog rata samo zbog toga što su bili Srbi i na kraju završili u nacističkim logorima NDH. Kultura sjecanja je naša obaveza i dužnost koju moramo da prenosimo na generacije koje dolaze - dodala je Kneževićeva.

U ime institucija Republike Srpske vijenac na Partizanskom groblju u Knežici položili su pomoćnik ministra za boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske Nebojša Vidaković, narodni poslanici iz Kozarske Dubice Darko Banjac, Bobana Marelj i Dragan Brdar, te delegacija opštine Kozarska Dubica.

Na spomen-ploče cvijeće su položili i delegacija SUBNOR-a Republike Srpske, logoraša Drugog svjetskog rata, Boračka organizacija Republike Srpske, delegacija Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila i drugih boračkih organizacija, kao i predstavnici Trećeg pješadiskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH i predstavnici političkih partija.

Ustanak protiv fašizma u knešpoljskom kraju, pod vođstvom narodnog heroja doktora Mladena Stojanovića, počeo je 27. jula 1941. godine napadom na žandarmerijsku stanicu u Knežici.