latinica  ћирилица
13/02/2026 |  20:56 | Autor: SRNA

Đurić: U Minhenu se pokazale tektonske promjene u evroatlantskoj zajednici

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić ocijenio je da je atmosfera na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji prvog dana ovog samita pokazala snažniju polarizaciju nego što je to bio slučaj na nedavnom skupu u Davosu i da se svjedoči tektonskim promjenama unutar evroatlantske zajednice.
Marko Đurić (Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ bg) -
Marko Đurić (Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ bg)

Đurić smatra da je naročito značajno to što je u takvim okolnostima Srbija prepoznata kao dio rješenja, a ne dio problema i kao zemlja koja težište stavlja na regionalnu saradnju, ekonomski razvoj i evropsku perspektivu cijelog regiona, saopštilo je Ministartsvo spoljnih poslova Srbije.

On je podsjetio da su u Minhenu prisutni i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, kao i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, ističući da je važno da se srpski glas čuje na svim relevantnim međunarodnim forumima.

Đurić je dodao da se na marginama Konferencije sastao i sa predstavnicima OEBS-a, kojima je ukazao na urgentnu situaciju povodom pokušaja vlasti u Prištini da ugroze prava srpskog naroda u oblasti obrazovanja i zdravstva.

On je naveo da je zatražio energičnije djelovanje Misije OEBS-a i šire međunarodne zajednice u zaštiti osnovnih prava Srba u južnoj pokrajini.

- Ničije pravo na politički stav o statusu ne smije da bude preče od prava da neko uči na svom jeziku, da se liječi kod svog izabranog ljekara i da se poštuju ranije postignuti dogovori - naglasio je Đurić.

On je najavio da delegaciju Srbije sutra u Minhenu očekuju važni razgovori, uključujući susret sa ministrom spoljnih poslova Indije /Subrahmanjamom DŽaišankarom/, kao i sa više američkih senatora i kongresmena.

Đurić je istakao značaj razgovora sa visokim zvaničnikom SAD za Evropu Brendanom Hanrahanom, izrazivši očekivanje da će biti potvrđena obostrana namjera da se odnosi Srbije i SAD podignu na nivo strateškog partnerstva.