Na Ozrenu obilježene 34 godine od formiranja Druge ozrenske brigade VRS (VIDEO)

Branili su svoje domove na Ozrenu, pa ih ni ranjavanje nije spriječavalo da se uvijek iznova vraćaju na liniju. Tako je radio i Bekšo, kako su saborci zvali Dragana Јokića. Ranjavan je pet puta, dvaput teže, tri puta lakše. Ne bole, kaže rane od ranjavanja koliko gubitak saborca.
- Najteži je bio momenat kada je trebalo otići reći roditeljima da je neko dao život. To ja nikad nisam dozvoljavao da rade drugi umjesto mene,uvijek sam to činio lično - rekao je pripadnik Druge ozrenske brigade Dragan Јokić.
U brigadi koja je brojala oko 4.000 boraca 425 je poginulih, a 12 se još vode kao nestali. Ranjeno je oko 1.900 boraca. Dušan Nikić preživio je Tuzlansku kolonu, a nakon toga tri puta ranjen. Pogibije saboraca i za njega su najteži trenuci u životu.
- Budilo je emocije kad naš pripadnik bude ranjen prvi puta , a neki i nakon drugog trećeg ranjavanjua. Kad krene ofanziva na Ozren , samovoljno su napuštali liječenje i dolazili u jedinice. Bilo je tu momaka i bez dijelova tijela - izjavio je pripadnik Druge ozrenske brigade Јugoslav Stevanović.
Druga ozrenska brigada držala je liniju dugu 182 kilometara. Sve što su branili , to su i zadržali .Ozren je sinonim otpora, borbe i istrajnosti, zbog čega ga treba sačuvati i njegovati uspomenu na sve koji su život dali za njega.
- Ono što još moramo uraditi, a to je dokazivati istinu o našem ratovanje, našoj vjekovnoj borbi da ostanemo svoji na svome, da se odbranimo od neprijatelja - dodao je predsjednik Predsjedništva Boračke organbizacije Republike Srpske Milovan Gagić.
Nakon bogosluženja u manastiru Sveti Nikola služen je i parastos za poginule borce, a na spomen-obilježje položeni su vijenci i cvijeće.

