Pacijenti klinike za vantjelesnu oplodnju u Sarajevu izašli na protest - traže hitnu reakciju (VIDEO)

To što je moguće da pohranjeni biološki materijal bude trajno uništen, resorno Ministarstvo nije puno zabrinulo. Na vapaje oštećenih pacijenata kao i na sudske odluke još ne reaguju.
Pacijenti u crnom. Simboličan znak, kako su rekli, propadanja 500 potencijalnih živih bića, zarobljenih unutar zatvorene poliklinike.
Pod rizikom od trajnog uništenja zbog nedostatka azota u spremnicima. Da moraju obezbijediti njegovo dosipanje, ali i stručno čuvanje kompletnog biološkog materijala Federalnom ministarstvu zdravstva je naloženo odlukom suda, od 18. juna.
Zasad ne reaguju. Tog datuma, prema saznanjima pacijentama, federalni zdravstveni inspektor posljednji put je dosipao azot, a dan poslije otišao u penziju.
- Ukoliko niko danas ne natoči azot u spremnike u kojima se nalaze naši biološki materijali biće upitno da li će 500 potencijalnih života ostati ili će Ministarstvo zdravlja koje je odgovorno prema rješenju Suda dopustiti da 500 potencijalnih života propadne - istakla je Alma Kovačević, pacijent.
Pacijenti bez odgovora Federalnog ministarstva zdravstva na brojne upite.
O statusu embriona i bioloških materijala gotovo niko im ne daje informacije.
- Teško je, jer je to nekome jedina šansa da ostvari pravo na roditeljstvo i vjerovatno ne postoji više mogućnost da se proizvedu te ćelije ponovo - istakla je Arnesa Zenunović, pacijent.
Protiv nadležnih u Federalnom ministarstvu zdravstva pacijenti su ranije podnijeli krivične prijave. Njima su obuhvaćene i sve odgovorne osobe u zatvorenoj "Nort-vestern" poliklnici.
- Osnovna odgovornost je Ministarstva zdravlja Federacije. Ministarstvo zdravlja je to koje je dalo dozvolu da ta poliklinika radi i naravno moralo je predvidjeti ovakav scenario i moralo je naći rješenje za ovo što se desilo - tvrdi doktorka Fatima Gavrankapetanović Smailbegović, poslanik u Skupštini Kantona Sarajevo.
Kako je "Nort-vestern" radio uprkos ranije utvrđenim brojnim nepravilnostima inspektora, sa doktorima koji nemaju licencu i uopšte dobio dozvolu za rad, trebalo bi da utvrdi istraga federalnog tužilaštva.
Ona zasad bez pomaka.
