latinica  ћирилица
26/11/2014 |  08:26 | Autor: RTS

Britanski pritisak na "Fejsbuk" i "Gugl"

Velike internet kompanije imaju društvenu odgovornsot da djeluju kada se teroristički materijal postavi na mrežu, poručuje britanski premijer Dejvid Kameron. Smatra da je neophodno donijeti zakon na osnovu kojeg bi tajnim službama internet kompanije morale da pruže uvid u komunikaciju svojih korisnika.

Nakon izvještaja o smrti Lija Rigbija, britanske obavještajne službe žele da kompanije poput "Gugla", "Fejsbuka" i "Whatsapp-a" sarađuju u istragama, ali im nedostaju pravni osnovi.

Rigbi je ubijen u maju 2013. godine u Londonu, a napadači su prolaznicima rekli da su ga ubili kako bi osvetili smrt muslimana koji su stradali u sukobima sa britanskim snagama.

Tajne službe su tek naknadno saznale da je na Fejsbuku pet mjeseci prije ubistva Rigbija jedan od napadača pisao o napadu.

Premijer Dejvid Kameron je u parlamentu rekao da je voljan da razmotri nove zakone koji bi omogućio da internet kompanije razotkriju komunikaciju između potencijalnih terorista, piše britanski Telegraf.

Britanske kompanije su pod postojećom legislativom primorane da omoguće obavještajnim službama i agencijama zaduženim za sprovođenje zakona pristup komunikacijama, ako se sumnja da je osumnjičen umiješan u terorizam.

Pa ipak, taj zakon se ne odnosi na američke kompanije. Rigbijev izvještaj ima neobične detalje o tome sa kakvim problemima se tajne službe suočavaju kada pokušavaju da dođu do informacije, sa naglaskom na pravna ograničenja na koje su naišli MI5 i GCHQ u borbi protiv terorizma.

Američke kompanije su, međutim, navele da će predati informacije samo u slučaju hitne situacije koja se u vezi sa prijetnjom po život neke osobe, ili fizičke povrede, ali da neće da sarađuju u neizvjesnim pitanjima.