latinica  ћирилица
06/10/2015 |  18:52 | Autor: Danas

Izvršni savet Unesko možda i o Kosovu?

U Parizu sutra počinje 197. zasjedanje Izvršnog savjeta Uneska koje će trajati do 22. oktobra, objavljeno je na sajtu te organizacije, a prema saznanju "Danasa", prema preliminarnoj agendi na dnevnom redu bi mogao da se nađe i zahtjev Kosova za članstvo koji je u ime Prištine podnijela Albanija.
Manastir Visoki Dečani - Foto: TANЈUG
Manastir Visoki DečaniFoto: TANЈUG

Zasjedanje počinje sjednicom Biroa Izvršnog sjaveta Uneska koji će u srijedu razmatrati preliminarni dnevni red, ali će odluka o konačnim temama za raspravu biti donesena na prvoj plenarnoj sednici 12. oktobra, piše "Danas".
 Da bi se zahtjev Kosova našao na dnevnom redu potrebna je većina glasova Izvršnog savjeta.
 "Srbija će se usprotiviti stavljanju kosovskog zahtjeva na dnevni red, kao i članstvu Kosova u Uneskou", rekao je nedavno minstar spoljnih poslova Ivica Dačić.
 On je rekao da su 32 zemlje od 58 članica Izvršnog savjeta priznale Kosovo, a 26 nisu.
 "To znači da nas čeka teška borba za zaštitu naših interesa. Svi u svijetu sa kojima smo razgovarali u Unesko o našem kulturnom i vjerskom nasljeđu na KiM, svi su saglasni sa našom argumentacijom, ali postoji velika razlika između verbalne saglasnosti i formalnog odlučivanja, imajući u vidu da su te zemlje priznale nezavisnost Kosova", kazao je Dačić.
 Stav Beograda je da o tom zahtjevu ne treba razgovarati dok se o tome ne bude riječi u Briselu, jer smo se na samom početku dogovorili da to bude jedna od tema dijaloga, rekao je Dačić.
 "Zbog toga smatramo da je štetno za dalji dijalog Beograda i Prištine da se o ovoj temi odlučuje na osnovu jednostranih poteza Prištine i na osnovu preglasavanja u Unesko", rekao je Dačić.
 Priština navodno namjerava da iskoristi mogućnost koja postoji u Ustavu Uneska da do članstva dođe preko odluke Generalne konferencije (predstavnici država-članica), a na preporuku Izvršnog savjeta.
 Za preporuku je potrebna prosta većina Izvršnog savjeta a za odluku o prijemu dvotrećinska većina prisutnih članica Generalne konferencije.
  Ukoliko Priština dobije preporuku za Srbiju ne bi bilo dobro da veliki broj članica Generalne konferencije bude uzdržan jer se broje samo glasovi "za" i "protiv", što bi Kosovu moglo da omogući da do većine dođe sa relativno malim brojem glasova.
 Zasjedanje Generalne konferencije održava se do 3. do 18. oktobra.
 Unesko broji 195 punopravnih i 8 pridruženih država članica, a Izvršni savjet 58 članova (koje bira Generalna konferencija).
  Dačić je rekao da formalno-pravno Kosovo nema pravo da bude članica Uneska, jer Ujedinjene nacije nisu dale takav prijedlog, dodajući i da su one odbile da podrže takav predlog Kosova.
 "Suštinski, Kosovo ne ispunjava sve preduslove da može da postane članica Uneska zato što su objekti koji su pod svjetskom kulturnom zaštitom, zaštitom Uneska na Kosovu, proglašeni da su u opasnosti i to od onih koji žele da budu članovi Uneska", rekao je Dačić.
 Sve institucije Srbije angažovale su se u diplomatskoj ofanzivi da se spreči prijem Kosova u Unesko, od predsjednika Srbije, vlade, Ministarstva spoljnih poslova do Srpske akademije nauka i umetnosti i Srpske pravoslavne crkve. 
 Prijem Kosova u Unesko  bila bi samouništavajuća odluka ove organizaje rekao je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, dodajući da bi to bilo apsurdno kao i kada bi neko predložio da Islamska država postane članica UNESKO.
 On je  izjavio je da će Vlada Srbije zatražiti da Unesko ne glasa o prijemu Kosova dok se o pitanju zaštite imovine Srpske pravoslavne crkve sa Prištinom ne razgovara u Briselu.