latinica  ћирилица
27/07/2024 |  14:26 ⇒ 15:19 | Autor: RTRS

Služena liturgija i položeno cvijeće na grob Slobodana Stojanovića

U hramu Svetog Avakuma u Drinjači kod Zvornika obilježena je druga godišnjica od kanonizacije Slobodana Stojanovića, dječaka, koji je svirepo ubijen u avgustu 1992-e godine. Služen je i pomen za ovog novomučenika i sve stradale Srbe u Odbrambeno otadžbinskom ratu.
Zvornik - sjećanje - Foto: SRNA
Zvornik - sjećanjeFoto: SRNA

Dvanaestogodišnjeg Slobodana Stojanovića ubila je u julu 1992. godine u naselju Kamenica kod Zvornika Elfeta Veseli, pripadnik Diverzantskog voda Komande združenih jedinica Liplje i Kamenica takozvane Armije BiH.

- Mali Slobodan je opomena i zemaljskim sudovima da preispitaju svoje odluke. Da vide da li na tom kantaru kojim vagaju postoje drugačiji tegovi za srpski narod a drugačiji tegovi za druge narode - kaže protojerej Marko Danojlović. 

Slobodan Stojanović je stradao kada se, nakon što je izbjegao sa roditeljima, vratio u svoje selo Kamenicu da odveže psa koji je u dvorištu ostao vezan. Slobodan se više nikad nije vratio.

- Zaboraviti naravno ne smijemo ali moramo dalje nastaviti, raditi, truditi se , čuvati našu Republiku Srpsku. Јer brojni naši sugrađani dali su životi za Republiku Srpsku i naša obaveza je da je dalje čuvamo - poručio je Boran Ivanović, gradonačelnik Zvornika.

Njegovo tijelo pronađeno je u jami u zaseoku Bajrići u Novom Selu kod Zvornika, a identifikovan je DNK analizom, nakon čega je sahranjen na groblju u Drinjači.

Prema nalazima patologa Zorana Stankovića, dijete je svirepo ubijeno, stomak mu bio prerezan u obliku krsta i imao je vidne povrede glave.

Za svirepo ubistvo dječaka Slobodana Stojanovića, koje je počinjeno 1992. godine, u prvostepenom postupku osuđena je Elfeta Veseli na deset godina zatvora, da bi drugostepenom presudom, koja je izrečena decembra 2019. godine, Apelaciono veće suda BiH povećalo kaznu na trinaest godina zatvora.

Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata i ratnih zločina, po izbijanju građanskog rata Elfeta Veseli pridružila se jedinici Nasera Orića, učestvujući u diverzantskim akcijama muslimanskih snaga u Podrinju.

Nakon rata otišla je u Švajcarsku gdje je provela 20 godina, izbegavajući pravdu.